![]()
UGDYMAS » Tėveliams naudinga žinoti
Sensityvūs (jautrūs) periodai - tai vaiko vystymosi tarpsniai, kuomet vaikas gali ko nors išmokti naudodamas nedideles pastangas. Vaikų psichologija išskiria sensityvius periodus kalbai, tvarkai, judesių lavinimui, koordinacijai. Planuodamos udgomąją veiklą, auklėtojos stengiasi, kad užsiėmimų metu būtų aktyvinamos visos intelekto formos pagal H.Gardnerį.
Amerikiečių psichologas Hovardas Gardneris sukūrė septynių formų intelekto teoriją. Suaugusio žmogaus intelektas yra sąlygotas prigimtinių savybių, auklėjimo, mokymo ir patirties. Todėl organizuodami ugdomą orientuosimės į veiklą, kuri, pagal vaiko amžių ir sensityviuosius vystymosi periodus, apimtų H.Gardnerio išskirtas intelekto formas.
1. Verbalinis intelektas. Tai kalbiniai sugebėjimai. Kalbos lavinimui ir vystymuisi labai svarbus laikas nuo 2 mėn. iki 2,5 metų. Šiuo laikotarpiu vaikučiai mokosi ne tik žodžių prasmės, bet ir gramatikos, garsų. Svarbu sekti, skaityti pasakas vaikams. Klausantis pasakų lavinama vaizduotė ir turtinamas žodynas.
2. Loginis - matematinis intelektas. Maždaug iki 10-ies metų vaiko mąstymas yra vaizdinis – emocinis. Tik apie aštuntuosius metus pamažu pradeda vystytis suaugusiems būdingas loginis mąstymas. Ir jei vaikas mokomas pagal programas, kurios nesuderintos su Gamtos numatyta vaiko biologinio vystymosi seka, pažeidžiame jo natūralų proto brendimo eiliškumą. Kai vaikai per anksti mokomi logiškai mąstyti, nukenčia ne tik vaizdinis mąstymas (o kartu su juo atmintis bei kūrybingumas), kuriam, kaip ir žaidimams, mažai belieka laiko, bet ir skatinamas ankstyvas lytinis brendimas. Todėl labai svarbu nepersistengti ugdant vaikus, suteikiant pagal amžių netinkamų žinių. Leiskime išbūti vaikystėje visą Gamtos numatytą laiką, 3. Erdvinis - vizualinis intelektas. Žmonės, kurių erdvinis intelektas gerai išvystytas, yra nuostabūs stebėtojai. 1-2 metai - sensityvus periodas detalėms ir smulkiems daiktams, spalvų pažinimui, supažindinimui su geometrinėmis formomis. Dėlionės, origamiai, konstruktoriai, įvairūs judesio žaidimai yra žaismingos erdvinio intelekto plėtojimo priemonės.
5. Kūno kinestetinis intelektas. Tai mūsų kūno intelektas. Jam priskiriamas sugebėjimas kontroliuoti judesius, tiksliai dirbti rankomis. Intensyvus koordinacijos mokymasis prasideda vaikui pradėjus vaikščioti. Tuo metu ypač svarbi saugi aplinka. Bendrą fizinį lavinimą reikia derinti su koordinacijos lavinimo pratimais. Rankos lavinimui svarbus periodas nuo 8 mėnesių iki 3 metų. Lipdymas, piešimas, konstravimas, karpymas labai lavina rankos motoriką.
|
||